Niet škaredých žien. Sú len ženy, ktoré nevedia, ako byť krásnymi. (Ninon de l'Enclos)

Červen 2009

Hovädzie na hríboch

29. června 2009 v 18:27 Recepty


Potrebné suroviny: bio hovädzie,troška oleja, veľká cibuľa, sušené hríby , možme kombinovať aj s čerstvými , 2 lyžice horčice, soľ, korenie, voda-vývar, worčestrová omáčka, 2-3strúčiky cesnaku, prípadne aj pochúťková smotana, chlebové drobky na zahustenie

Postup prípravy:
na oleji sprudka osmažíme cibuľku....

zakiaľ sa cibuľa smaží, tak si mäso nakrájame na rezance

sušené hríbiky si namočíme vopred do vody a celé hríby pokrájame

keď je cibuľa už opečená mierne do hneda, pridáme mäso a sprudka osmáhneme, takto ho osolíme, okoreníme a oworčestrujeme.../ja som worčestrovku nemala/

pridáme zo dve lyžice horčice a dobre pomiešame, nech sa osmáhne z oboch strán....

nezabudneme pridať aj strúčik cesnaku-pretlačený, zbytok teda ešte jeden ,dávame pred koncom..

keď mäso pustí trocha šťavy, tak pridáme sušené hríby a zalejeme vodou alebo vývarom a necháme dusiť domäkka...

pred koncom pridáme nakrájané čerstvé šampiňóny a zvyšný cesnak a taktiež udusíme domäkka-stačí chvíľka... Kto má a chce, môže zjemniť pochúťkovou smotanou a dochutíme na záver soľou a korením, prípadne vegetou...

na úplný záver zahustíme chlebovými drobkami , prípadne solamylom. Len nie múkou

necháme prejsť varom a odstavíme.Dobrú chuť


Kubánske picadillo

29. června 2009 v 18:17 | net |  Recepty


Potrebné suroviny: hovädzie bio mäso, ml. č. korenie, 2 cibule, 3PL olivového oleja, 2-3 strúčiky cesnaku, 3 zelené papriky, 4 paradajky- alebo lečo, 5-6 klinčekov, za hrsť hrozienok, zelené olivy, sol, trocha chilli


Postup prípravy:

Mäso si nakrájame na kocky, premiešame s nasekanou cibuľou a ml. čiernym korením .Zalejeme pár lyžicami oleja a ak máme čas necháme odležať v chlade

Na horúcej panvici mäso aj s cibuľou rýchlo opečieme zo všetkých strán aby zostalo šťavnaté. Potom podlejeme vodou tak aby bola skoro po vrch mäsa. Zakryjeme pokrievkou a pomaly necháme dusiť (pribl.hodinu). Foto neni:(

Zatiaľ si pripravíme ostatné ingrediencie - hrozienka namočíme na pár minút do horúcej vody a potom niekoľkokrát prepláchneme, paradajky a papriky pokrájame (ako na lečo alebo použijeme lečo), prepláchneme a rozpolíme olivy . Budeme potrebovať aj zopár klinčekov a cesnak.

Po pribl. hodine dusenia pridáme k mäsu klinčeky, hrozienka, paradajky, papriky, roztlačený cesnak a nakoniec aj zopár rozpolených olív, osolíme a ešte chvíľu dusíme (pribl. 20min.)Možme pridať čili.

Podávame s ryžou a volským okom.

Příběh hospodářského zvířete

5. června 2009 v 18:20 | http://www.svobodazvirat.cz/vege-priehhz.html |  Zvieratka

AHOJ.
Jmenuji se Lysáček, ale pro někoho WJ 040 56. Narodil jsem se jako vedlejší produkt mléčné výroby. Moc jsem si svou mámu neužil, hned mě od ní odtrhli. Byl jsem velmi smutný a zoufalý, ale prý je to nutné, aby lidé mohli pít mléko. Již od malička žiji v ohradě a takto se mnou žije mnoho mých přátel. Podlaha je z roštů - kdo není opatrný, zlomí si na nich nohu. Všude jsou výkaly a moč. Okolo nás chodí lidé, kteří se o nás mají starat. Pod starostí si představují to, že nás bijí, kopou a nadávají nám. Nemohu si však stěžovat, někdy nás i umyli. To byla nádhera! Všechny výkaly, co mne na kůži svrběly, ze mne smyla voda. Zažil jsem to jen několikrát, ale nikdy na to nezapomenu.


Žil jsem tedy dost smutně, ale žil jsem! Jednou přijely vozy k našemu teletníku a ti, co se o nás starali, nás začali kopat a hnát do těch vozů. Vzpírali jsme se, tušili jsme, co nás čeká. Nalevo tahali mého kamaráda nahoru na řetězu a zlomili mu přitom nohy. Nemohl se postavit a oni na něj křičeli, aby se pohnul, že se tu s takovým špinavcem nebudou zaobírat. Nakonec nás tam nahnali. Někdo leží, kdo může, stojí. Mnohým z nás tečou slzy. Většina má nohy do krve odřené od řetězů. Víme, co nás čeká, ale nehovoříme o tom.


Venku začíná léto. Slunce svítí a květiny voní opojnou vůní. Malé děti běhají polonahé po loukách a mávají řidičům našeho transportu. Jsme vystrašeni a jeden z nás již zemřel. Jsme na místě. Auta zastavila. Vyhánějí nás ven. Někteří se vzpírají a jsou vyvlečeni pomocí řetězů. Ti, co nemohou jít, se snaží vstát, ale bezmocně padají křičíc bolestí. Jsou vyhazováni na dvůr. Nakonec vytahují mrtvého. Ženou nás do stájí, v nichž je holá zem. Na těla se nám lepí výkaly a moč. Jsme hladoví a žíznivý - bučíme a nakonec pijeme vodu z odpadních kanálů, někteří z nás i moč. Je nás zde natlačeno velké množství. Kéž by alespoň větrali - je zde strašný zápach a málo kyslíku. Mé tělo je celé pokryto podlitinami a vyrážkami. Jsem unavený.

Jdeme na smrt. Vysíleni a zmučeni, sotva můžeme jít. Ošetřovatelé nás pohánějí bitím a nadávkami. Jsme v zástupu, vidím těla svých kamarádů - nemají už na sobě žádnou kůži, je to strašné. No a jsem na řadě. Na hlavu mi dali jakési klapky. ÁÁÁ.. co je to za bolest... Krev se mi hrne do plic a svalů, třesu se. Cítím, jak mi přeřezávají šlachy na nohách a jak mě věší. Je to šílená bolest. Podřízli mi hrdlo a krev se valí z mého těla. Konečně přichází smrt, konec..
Potom mě stáhli z kůže, vybrali výkaly a míchu a odřezali krevní podlitiny. Mohli mne též omráčit palicí (mám tvrdou lebku, takže to často nepůsobí), nebo mi střelit do mozku náboj či mne nechat 30 vteřin v ovzduší, kde je nedýchatelný vzduch. Nebo mi mohli sklonit hlavu, vrazit nůž nebo klín přesně mezi lebku a první obratel. Zasáhlo by to míchu a já bych spadnul jako podťatý - ale byl bych při plném vědomí. Umírám po těžkém životě. Umírám jako tvoje potravina, vládče tvorstva.

Tento příběh - jeden z mnoha - je ukázkou naší krutosti k tvorům, s nimiž jsme si ve vnímání bolesti rovni. A nejsou to jen býci a krávy. Slepice natlačené po celý svůj život v klecích, v nichž je málo místa pro jednu - natož pro čtyři. Umírají na běžícím pásu, pověšené hlavou dolů (aby krev lépe vytékala), a dokonce jsou podřezávány zaživa, protože pulsující srdce dostane krev rychle z těla. Kůň je krásné, moudré a ušlechtilé zvíře je prodáváno na jatka jako kus masa. Viděli jste umírat koně? Představte si, jak ho zabíjejí.

Měli bychom už konečně uzavřít tuto smutnou kapitolu s názvem "jatečný dobytek", ale neměli bychom na ni zapomenout, protože utrpení, které jsme způsobili zvířatům zavedením jatek, těžko odčiníme.

Zoznam firiem ktoré testujú svoje výrobky na zvieratách

3. června 2009 v 13:21 Zvieratka
Avene

Bioderma

Bourjois Limited

Bristol-Myers (Clairol Nice 'n' Easy, Natural Instincts, Glints, Herbal Essences, Lasting Colour, Loving Care, Born Blonde, Mum, Mum Botanicals, Hydrience)

Henkel

Colgate Palmolive (Colgate, Elmex, Palmolive, Soft Soap, Lady Speed Stick, Mennen Speed Stick, Vel Beauty Bar)

COTY (Rimmel, Adidas, Sensiq, Cutex)
Johnson & Johnson
Lever Faberge (Mentadent, Signal, Ponds, Vaseline Intensive Care Skin, Pears shampoo & soap, Sure Deodorant, Impulse, Addiction, Sunsilk haircare, Timotei, Organics, Lynx, Brut, Aquatonic, Shield Soap/ Deodorant / Perfume, Lux, Dove,Knights Castile, Salon Selectives, Physio Sport,Lifebuoy, Harmony)

L'Oréal (Elvive, Elnett, Studio Line, Plenitude, Feria, Recital, L'Oreal, Colour Cosmetics, Garnier Fructis, Garnier Ambre Solaire, Garnier Nutralia, Garnier Belle Colour, Freestyle, Excellence, Castings, Anais Anais, La vie en rose, Biotherm, Giorgio Armani, Helena Rubenstein, Lancome, Ralph Lauren, Cacharel, Redken, Vichy, Matrix)

Podme sa vyjadriť- L oreal vraj od roku 1989 na zvieratách netestujú, ale testuju na ludoch z vlastnej vole.

La Roche Porsay
Manhattan vraj netestuje od roku 2001

Procter & Gamble (Hugo Boss, Max Factor, Oil of Olaz, Crest, Head & Shoulders, Pantene Pro-V, Clairol Herbal Essence, Nice n Easy, Aussie Hair , Camay Soap, Cover Girl, Giorgio Beverly Hills, Old Spice, Sure, Vidal Sassoon, Clarion, Colorfast, Mary Quant, Maxi, Noxell, Noxzema, Outdoor Girl, SK-11, Biactol , Clearasil)

Schwarzkopf & Henkel (Gliss, Mont Saint Michel, Scorpio, La Perla, Sergio Tacchini, Krizia, Fiorucci)

Unilever (All Clear Shampoo, Cutex Denim, Calvin Klein Cosmetics, Cerutto 1881, Chloe, Escape, Eternity, Jean Louis Scherrer, Karl Lagerfeld, Narcisse, Obsession, Rexona, Valentino)


Vichy
Kotex
Wella (Vivality, Vosine, Shock Waves,Silvikrin)

Krmivá kruto testované na zvieratách:
PROCTER & GAMBLE(v 90 rokoch vyvolali škandáli ohladom testovania): IAMS, EUKANUBA,
MARS: Pedigree, Cesar, Whiskas, Sheba, Kitekat, Pal, Chappie, Bounce
NESTLÉ: Friskes, Friskies Petcare, Bonio, Wunalot, Soilers, Felix, Arthur´s, Choosy, Alpo, Mighty Dog , Orion, Zora
COLGATE-PALMOLIVE: Hill´s Science Diet, Prescription Diet
RALSTON-PURINA: Purina, Edward Baker, Friskies

Flora
Rama
Perla
Hera
Bertolli
Hellmans
Knorr
Lipton
Algida
Kraft foods- Tang, jacobs
Milka
Toblerone
Carte D´or
3 bit


Nezabúdajme, že každá chémia bola testovaná!!

Moj zoznam netestovanej kozmetiky na zvieratach

3. června 2009 v 13:13 Zvieratka

Názvy označené hviezdičkou predstavujú vegánske výrobky , teda iba produkty bez zvieracích látok ako med,včelí vosk,lanilin z oviec,mlieko a vaječné produkty.Všetky ostatné obsahujú tieto zložky.

Netestujúce firmi:
Spoločnosť musí spĺňať kritéria HCS, vyhlásenie sa vydáva na základe prísnych kritérií, aj ked niektoré spoločnosti tieto kritéria nespĺňajú ale netestuju produkt priamo na zvieratách, ide o menšie zlo.
Spomínaný zoznam uvádza zdroje, čiže mal by byt ok.


Biersdorf AG - Nivea
de Miclén -Dixi,Barbus,Fyto,Oli,Nubian..
Dermacol
DM výrobky / balea, jessa/
Eucerin
Gabriela Salvete
Helada
Christian Dior
Juvena
Lush
Mary Kay
Maybelline
Oriflame
Pupa
Ria
Ruby rose
Sensodyne
Tomi Hilfinger
Yves rocher
Balea
Body basic
Jessa
Dr. Ulrich
Dr. Baumann cosmetic
Marks & Spencer
Co-op
The body shop
Doliva

Prírodná kozmetika

Lavera
Welleda
Logona
Sante
Urtekram
Nobilis tilia
Saloos
Sonett
Bior
The body shop

Plus kozmetika ktorá sa dá zohnať v DM- Ecover, Frosch, Alverde

Prírodná kozmetika na zuby

1. června 2009 v 15:43 Krása
Ústna voda z mäty a rozmarínu

Ústne vody sú obľúbeným doplnkom starostlivosti o ústnu hygienu. V obchodoch zakúpené ústne vody ale často obsahujú alkohol a tým môžu ústnu dutinu a ďasná zbytočne podráždiť. Ak máte chuť osviežiť svoj dych domácky vyrobenou ústnou vodou, vyskúšajte nasledujúci recept.
Na prípravu budete potrebovať 25 g čerstvého alebo 10 g sušeného rozmarínu, 25 g čerstvej alebo 10 g sušenej mäty, 1 liter minerálnej vody, 30 ml zeleninového glycerínu, 10-12 kvapiek esenciálneho pepermintového oleja a 5-10 kvapiek myrhového esenciálneho oleja. Vodu, do ktorej vložíte bylinky, nechajte zovrieť. Po vychladnutí prelejte vodu cez sitko, pridajte glycerín a esenciálne oleje a všetko vlejte do čistej sterilnej fľaše. Problémom tejto ústnej vody je jej krátka trvanlivosť, pretože ju môžete používať maximálne dva týždne. Ak ste s jej účinkami spokojná a chcete ju ďalej používať, po dvoch týždňoch si musíte vyrobiť novú. Ústnu vodu ale neprehĺtajte, používajte ju len na výplach. V prípade, že hľadáte ďalšie prírodné produkty slúžiace na osvieženie dychu, dobre účinkuje napríklad žutie čerstvého petržlenu, mätových lístkov či sušených klinčekov.

Ústna voda z mäty a rozmarínu II

Nechajte zovrieť asi 500 ml destilovanej alebo minerálnej vody, v ktorej necháte vylúhovať 5 ml mätových listov, 5 ml listov rozmarínu a 5 ml anýzových plodov asi 20 min. Po vychladnutí preceďte a používajte ako kloktadlo.
Mentolová zubná pasta

Vezmite 5 ml jedlej sódy, prášok z jahodových koreňov (alebo živočíšne uhlie) a 2 kvapky mätovej silice (nutné kúpiť v obchode). Pridajte toľko kvapiek vody, aby vznikla pasta. Dobre zamiešajte a môžete používať.

Drevný popol

Drevný popol je osvedčeným prostriedkom na čistenie zubov. Popol by mal byť z čistého dreva, bez lístia, umelej hmoty, papiera, najlepší je dubový. Vychladnutý popol sa roztlačí na jemno, naberie sa na prst a čistia sa ním zuby ako pastou. Popol sa dá nahradiť tak, že sa nechá na drobno nakrájaný patizón upiecť do čierna, potom sa rozdrví alebo pomelie.

Rýchle zubné čistidlo

Zuby a ďasná potierajte a masírujte šalviovým listom

Starostlivosť o zuby

Nezabúdajte, že na stav vašich zubov má najväčší vplyv zloženie vašej stravy. Najhoršie na zuby vplýva rafinovaný cukor a výrobky, do ktorých je pridávaný. Zuby naopak chráni jedenie surových zemiakov so šupkou (len zdravé zemiaky a dôkladné umyté), pod šupkou zemiaku sa totiž nachádzajú zlúčeniny fluóru.

Ak sa vam nechce vyrabat

V lekárni dostať zubné pasty z laboratórií BOIRON, Homeodent . Príjemne chutia a nie sú bez penivé.

Liečivé rastliny obsiahnuté v zubnej paste spevňujú prirodzene Vaše ďasná vďaka svojim známym vlastnostiam:

Obsahujú bylinky: Nechtík obyčajný - zjemňujúci a antiseptický účinok
Skoroceľ väčší - sťahujúci a hojivý účinok
Chren dedinský - antiseptický účinok a stimulačný účinok na krvný obeh
Hamamel virginský - vazokonstrikčný účinok
Fluorid sodný
Zubná pasta neobsahuje mentol a je bez obsahu parabenov.

Dalšia f. Naturland
Herbal zubná pasta
Účinne čistí zuby , čím napomáha udržať ich bielobu a zdravie. Prírodné liečivé zložky chránia a posilňujú ďasná ,majú ukludňujúce účinky a zabezpečujú sveži dych.Neobsahujú fuór.

Sumudu zubná pasta ajurvédska
Zubná pasta Sumudu zmierňuje krvácanie, podráždenosť, opuchy ďasien a precitlivelost zubov. Sumudu obsahuje ajurvédske oleje, ktoré predovšetkým spevňujú ďasná a zabraňujú vzniku paradentózy. Sumudu má výborné dezinfekčné účinky a je tiež výbornou prevenciou proti vzniku aftov v ústnej dutine. A toto všetko s pomocou ajurvérskych ingrediencií. Sumudu poskytuje dokonalú ústnu hygienu, ktorá podporuje zdravé ďasná.

• Svieži dych po celý deň, výborná eukalyptovo-škoricová chuť
• Prevencia proti krvácaniu, opuchom ďasien a precitlivelosti zubov
• Redukuje infekcie v organizmu, bojuje proti vzniku aftov v ústnej dutine
• Prevencia proti zubnému kazu a vzniku paradentózy
• Na zubnú kefku nanášame len malé množstvo zubnej pasty
• Pre dokonalú ústnu hygienu je vhodné používať obidva druhy zubných pást Supirivicky aj Sumudu.

Zloženie:
Calcium carbonate, Sorbitol, Glycerine, Aqua, Cinnamomum zeylanicum, Eucalyptus globulus, Eugenia caryophyllata, Glycerrhiza glabra.

Ganozhi zubná pasta

DXN Ganozni zubná pasta neobsahuje sacharín a farbiace látky, iba špeciálnu zmes extraktu Ganoderma, Sodium Alginate, sviežu mätu, olej mäty priepornej. Ganozhi zubná pasta účinne čistí zuby, príjemne osviežuje dych. Zuby sa stanú zdravšími a lesklejšími.

Zloženie: fosforečnan vápenatý, aqua voda, sukróz, glycerín, želatína, mäta, výťažok Ganoderma, olej mäty priepornej, síran sodný, ochucovadlo.


Ústne vody

Herbal ústna voda, /naturland/- K prevencii a zníženiu zápalu dasien. V zložení obsiahnuté výťažky z bylín /tinktúra Veľkých švédskych kvapiek, alkoholový výťažok z arniky,mätový olej,mentol/ svojimi protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami dokladne čistia ústnu dutinu a a dodávajú pocit sviežosti.Odstraňuje aj nepríjemný dych sposobnený fajčením.

Herbadent ústna voda
je vyrobená z vodno-liehového extraktu liečivých bylín (repíku, šalvie, harmančeka a nátržníku) v kombinácii s prírodnými silicami mäty priepornej, klinčeka a fenikla, ktoré spolu s ďalšími látkami majú vynikajúci účinok na stav slizníc ústnej dutiny.
Pravidelné používanie znižuje riziko zápalov, vznik zubného kazu a parodontózy.

Dalšie ústne vody: