Niet škaredých žien. Sú len ženy, ktoré nevedia, ako byť krásnymi. (Ninon de l'Enclos)

Spisovatel-Brian Lumley

23. února 2009 v 13:10 |  Obľúbený ludia
Brian Lumley

Narozen(a): 2. decembra 1937 v Hordene, Velká Británie
Věk: 69 let
Krátký životopis
S posledním dílem Avengers z trilogie E-Branch, dokončil Brian svůj epos Nekroskop - ságu čítající neuvěřitelných 13 dílů. Seznam jeho knih teď dosahuje čísla 47. Převážná část jeho díla vyšla během posledních 20 let, ale předcházelo tomu 22 let armádní služby.
Ačkoliv armádu opustil v roce 1981, jeho první práce vyšla díky Augustu Derlethovi v Arkham House v USA před více než třiceti lety.
Dlouho byl uznávaným mistrem tzv. Cthulhu mýtu, podžánru vytvořeného H. P. Lovecraftem, ale až v roce 1986 svět poprvé spatřil jeho průkopnický román o nemrtvých s názvem Necroscope uváděný Harry Keoghem, mužem, který mluví s mrtvými.
Okamžitý úspěch Nekroskopu měl za následek vydání dalších 4 knih originální série: Wamphyri, The Source, Deadspeak a Deadspawn - doplněné obálkami namalovanými Georgem Underwoodem, v USA Bobem Eggletonem. Tyto knihy už vyšly v několika vydáních.
Tento uspěch zplodil Lumleyho pozoruhodnou trilogii Vampire World (Blood Brothers, The Last Aerie a Bloodwars). Po sedmi letech od prvního brožovaného vydání Nekroskopu se dočkal vázaného dotisku v Tor Books, což je vskutku výjimečné. Nyní se ve vázané podobě dotiskují i další díly této série. Nekroskop se dočkal vydání už v 13 zemích (a další přibývají) a v samotném USA se prodalo více než 2 milióny kopii. Navíc byl Nekroskop zpracován jako komiks, ilustrované romány a RPG. Prodávají se různé figurky vytvořené podle námětu a postav knih. Brian sám propůjčil svůj hlas jedné rock & rollové skupině do jejich alba (Dangerous Ground) ?.
Další Brianovi knihy jsou: House of Doors nedávno publikovaný ve Velké Británii a USA, Demogorgon, šest románů v sérii Titus Crow, čtyři v sérii Dreamlands, trilogie Psychomech, několik dalších románů a více než 100 krátkých povídek.
Povídka Fruiting Bodies vyhrála v roce 1989 British Fantasy Award. V roce 1990 čtenáři Fear Magazine zvolili Briana nejlepším autorem žánru.
Povídku Necros zfilmoval Ridley Scott v televizní sérii !
Znám takové staré pořekadlo: "Mrtví prd ví". Autor Nekroskopu, Brian Lumley ho patrně nezná. Podle něj jsou mrtví mnohem chytřejší než živí. Kontemplují ve svých tichých hrobech a čekají, až si s nimi bude někdo chtít promluvit. Ten někdo je nekroskop - člověk nadaný komunikací se záhrobím. Lumley napsal na tohle téma nejméně pět knih. První z nich, kterou vám chci představit, nemá na rozdíl od svých pokračování žádný podtitul. Jmenuje se jen Nekroskop. Kniha přísně technicky vzato je horor kombinující SF a fantasy prvky. Nemrtvé armády, čarodějové a jasnovidci jsou tu stejně jako cestování časoprostorem. A hlavně jsou tu upíři. Celý děj se odehrává v době studené války a je podán jako vyprávění hlavního hrdiny. Který o sobě ale mluví jako o někom jiném, tedy v třetí osobě. A dokonce k tomu má i důvod, protože je mimo sebe. Ale nechci prozrazovat příliš. V Anglii se narodil velmi nadaný mladý chlapec, který trávil příliš mnoho času na hřbitově. V Rumunsku se narodil jiný chlapec, který chodil na tajemná a zlá místa. Oba mluvili s mrtvými a čtenář jejich osudy sleduje víceméně paralelně. A přes veškerou snahu jsou dvě třetiny Nekroskopu poměrně nudná záležitost. Pak se ti dva střetnou, je to samozřejmě důležitý střet dobra a zla a díky němu dostává nakonec kniha spád a poslední třetina knihy se čte docela dobře. Problém je v tom, že tenhle horor není vůbec strašidelný. Lumley neumí vytvořit atmosféru děsu a tak jen předhazuje šokující skutečnosti, označené vykřičníky. Občas přidá něco odporného, nebo hnusného, dokáže dějem strhnout (ke konci) a vytvořit napětí, ale ne děs. Horor je umění drobnokresby a je v něm hodně z psychologie, čtenář si musí představovat a musí se vcítit. A k tomu Lumleyho umění nestačí. Není špičkový, ani náhodou ne.

Lumley dokázal vyprodukovat nadprůměrný příběh, ale vypráví ho jen průměrně. Kdo od hororu čeká akci plnou nemrtvých, slizkých vnitřností a cákance krve, může Nekroskop uvítat, ale jemné psychologické mrazení a opravdovou hrůzu tu nenajde.

Nekros a iné nočné mory


Brian Lumley, známy predovšetkým svojim bestsellerovým cyklom Nekroskop. Zbierka "Nekros a iné nočné mory" - diablov tucet poviedok, obsahuje skoro dvadsať rokov jeho spisovateľskej kariéry, zahŕňa najrôznejšie podoby hororu, od tých bežných civilných, ako Viadukt, až po príbehy, v ktorých znovu ožíva lovecroftov mýtus hrôzy a tajomna Cthulhu. Za poviedku Plodnica o zmiznutí prímorskej dediny získal autor British Fantasy Award. Kniha obsahuje úvod, v ktorom sa autor zamýšla nad úlohou bezúčelového násilia v určitej časti horou, tzv. splatterpunk.

Poviedky
- Plodnica (Fruiting Bodies)
- Zadný rad (Back Row)
- Druhé prianie (The Second Wish)
- Umouněnec (The Pit-Yakker)
- Hadlokárov syn (Snarker's Son)
- Viadukt (The Viaduct)
- Nekros (Necros)
- Šeptač (The Whisperer)
- Slunko, more a tichý krik (The Sun, The Sea, and the Silent Scream)
- Tenkí ľudia (The Tin People)
- Cyperská lastúra (The Cyprus Shell)
- Hlbokomorská ulita (The Deep-Sea Conch)
- Ten, ktorý kráča s vetrom (Born of the Winds)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.